Plynové varné desky

Porovnání nejdůležitějších parametrů

Materiál desky
skleněné 
nerezové 
sklokeramické 
 
 
kov 
sklokeramické 
Typ varné desky
plynová 
plynová 
plynová 
 
 
plynová 
plynová 
Počet plotýnek/hořáků
 
 
Typ ovládání
mechanické 
mechanické 
mechanické 
 
 
mechanické 
mechanické 
Maximální příkon
7700 W
 
 
 
 
7400 W
 
Dětská pojistka
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Indikátor zbytkového tepla/zapnutí
ne 
 
 
 
 
 
 
Podpora hrnců a pánví
ano 
 
ano 
 
 
ano 
 
Automatické vypnutí
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Multi zóna
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
ne 
Pomohlo vám srovnání?
Hodnoceno 30 hlasy, průměrně 4.4 z 5

Hit sedmdesátých let se znovu vrací v plné parádě, plynové varné desky jsou stále hodně oblíbené, a to nejen u starší generace. Na zahřátí nebudete nijak dlouho čekat, vlastně – jde ruku v ruce s plamenem, takže jen přistavit pánvičku a za moment tu máme dvě volská oka k snídani. Po vypnutí uniká teplo jen minimálně, a protože uzavřete přívod plynu, neplatíte nic navíc. Důkladná revize podle zákona a dodržování bezpečnostních opatření pak zajistí, že se nemusíte plynu vůbec bát. A co dalšího je třeba zmínit?

Regulace plamene doslova jen otočením knoflíku

Plynové varné desky mají v jednom směru obrovskou výhodu. Ihned se vypnou, ale také během vteřiny zregulujete plamen a tím pádem také teplotu. Je to sice vlastně mechanické a pro dnešní dobu už asi netradiční, ale kdo má plynový sporák zažitý, nebude chtít určitě cokoliv měnit. Někdy je to už rodinná tradice, jiný zase nemůže plyn ani cítit. Zkrátka a dobře, záleží hlavně na preferencích a vkusu.

Zapalování je tu k dispozici dvojí – elektrické, které je modernější a také klasické ruční, pro ty, kteří si potrpí na zápalky. V obou případech to chce pojistku, aby plamen nezhasnul a už z podstaty názvu plynové varné desky plyne fakt, že potřebujete také přívod plynu. Ať už to bude plyn přímo ze sítě nebo propan-butanová bomba, v tomto případě ale záleží na samotném výrobci. Moderní varné desky tohoto typu také zdobí speciální mřížka, díky které je zaručena stabilita hrnce nebo pánve. Kvalitně vyrobená mřížka dokáže ochránit i naše nejmenší před plamenem, ale samozřejmě není tak dobrá jako bezpečnostní pojistka u indukční varné desky, která funguje stoprocentně.